RÓKAHEGYI SE HEGYMÁSZÓ TANFOLYAMOK
TÉNYEK: HEGYMÁSZÓ OKTATÁS MAGYARORSZÁGON

Hegymászó oktatók
Magyarországon a hegymászó oktatás államilag elismert OKJ-s szakma. Hegymászó oktatást tartani, tanfolyamokat vezetni a magyar állam hatályos jogszabályai szerint OKJ-s hegymászó sport edző vagy hegymászó sport oktató végzettséggel törvényes.
A magyar hegymászó oktatók szakmai szervezete az MHOK (Magyar Hegymászó Oktatói Kollégium). Az MHOK az MHSSZ tagszervezetei - magyar hegy- és sportmászó egyesületek - által delegált, az MHOK Szervezeti és Mükődési Szabályzatában rögzített feltételeknek megfelelő oktatók, edzők szakmai kollégiuma mely az MHSSZ Hegymászó Szakága keretein belül, a szakági vezetőség mellett müködő állandó bizottságként irányítja, felügyeli az MHSSZ hegymászó képzéssel kapcsolatos összes tevékenységét.

Magyarországon jelenleg a vizsgázott hegymászó minősítéshez szükséges a következő tanfolyamok elvégzése:

1. Alapfokú sziklamászó tanfolyam
2. Nyári alpesi hegymászó tanfolyam
3. Téli alpesi hegymászó tanfolyam

Az elméleti és gyakorlati vizsgával záruló Alapfokú sziklamászó tanfolyam eredményes elvégzése a feltétel a Nyári-, és Téli alpesi hegymászó tanfolyamokon való részvételnek.
Tanfolyamainkon, melyeket a grossglockner.hu közremükődésével szervezünk, az összes fenti kritériumnak megfelelő képzéseken vehetsz részt MHOK tag oktatóinktól.

RÓKAHEGYI SE HEGYMÁSZÓ TANFOLYAMOK

A mászósportok sokszínűségének kialakulása, a mászás technikáinak és eszközeinek fejlődése valamint a tanfolyamokra jelentkezők igényekben és képességekben megmutatkozó különbözősége szükségessé tette a hegymászás oktatásának korszerűsítését.

Az eddigi 3 tanfolyamból álló rendszert fokozatosan több tanfolyamból álló rendszerre bővítjük ki.
A régi tanfolyamok - alapfokú sziklamászó, nyári alpesi, téli alpesi - szervesen illeszkednek az új rendszerbe: az eddig megszerzett végzettségek nem vesznek el, megfeleltethetők az új rendszerbe és természetesen tovább fejlesztheti mindenki magát a képességeinek és igényeinek megfelelően.
Tanfolyamaink elnevezésénél a "Tiroli Deklaráció" által megfogalmazott definíciókat használtuk:
"A Mászó Játékok Pluralizmusa: a modern mászás a túrázástól és boulderezéstől a szikla- és hegymászásig terjedő széles tevékenységi skálát ölel fel."

SZIKLAMÁSZÓ TANFOLYAMOK
ALAPFOKÚ SZIKLAMÁSZÓ TANFOLYAM

alapfokú sziklamászó tanfolyam: sziklamászás Magyarország szikláin.
Sziklamászás egy és több kötélhosszas sportutakban.
Nehézség: min. UIAA III.
Időtartam: min. 6 nap.

KÖZÉPFOKÚ SZIKLAMÁSZÓ TANFOLYAM

középfokú sziklamászó tanfolyam: sziklamászás nagyfalakon (Ausztria, Horvátország, Olaszország, stb).
Sziklamászás sok kötélhosszas sportutakban.
Nehézség: min. UIAA III.
Időtartam: min. 3 nap.
Kötelező feltétel:
-alapfokú sziklamászó tanfolyam.

TRADICIONÁLIS SZIKLAMÁSZÓ TANFOLYAMOK
NYÁRI ALPESI HEGYMÁSZÓ TANFOLYAM
(ALAPFOKÚ TRADICIONÁLIS SZIKLAMÁSZÓ TANFOLYAM)
alapfokú tradicionális sziklamászó tanfolyam: tradicionális sziklamászás UIAA III. fokozatban
Sziklamászás kiépítetlen utakban, saját elhelyezésű biztosítási pontokkal (pl. ékek).
Falmagasság min. 200m.
Időtartam: 1+1+4 nap. (1 nap: bevezetés a biztosítási pontok elhelyezésébe, dominál a "workshop" jellegű gyakorlása a biztosítási pontok elhelyezésének. 1 nap: mászás vegyes biztosítás mellett: saját biztosítási pontok és előre beépítettek vegyesen. 4 nap: mászás dominánsan saját elhelyezésű biztosítási pontokkal.)
Kötelező feltétel:
-alapfokú sziklamászó tanfolyam.

TÉLI HEGYMÁSZÓ TANFOLYAMOK
TÉLI ALPESI HEGYMÁSZÓ TANFOLYAM

téli alpesi hegymászó tanfolyam: gleccserjárás télen, lavina ismeret, klasszikus hegymászás télen
Időtartam: 1 nap + 1x6 nap.

ALAPFOKÚ JÉGMÁSZÓ TANFOLYAM

alapfokú jégmászó tanfolyam
Mászás felső biztosítással: biztosítás jégen. Mászótechnika elsajátítása. Hágóvas, jégszerszám, jégcsavar használata. Abalakov.
Időtartam: 3 nap.
Nehézség: min. WI III.
Elölmászás nem kötelező.
Ajánlott feltétel:
-alapfokú sziklamászó tanfolyam; téli alpesi hegymászó tanfolyam.

VIA FERRATA / KLETTERSTEIG TANFOLYAMOK
ALAPFOKÚ VIA FERRATA / KLETTERSTEIG TANFOLYAM
(MÁSZÓISKOLAI UTAK)
alapfokú via ferrata (klettersteig) tanfolyam: mászóiskolai utak
Időtartam: 2 nap.
Falmagasság: max.300m.
Tengerszint feletti magasság: max. 1500m.
Nehézség: A-E.

KÖZÉPFOKÚ VIA FERRATA / KLETTERSTEIG TANFOLYAM
(ALPESI JELLEGŰ UTAK)

középfokú via ferrata (klettersteig) tanfolyam: alpesi jellegű utak